banner for fishing

Lysec ze svazovky

Zdravím všechny kapraře z Klatov.

Kamarádi z PL2jky mě požádali o příspěvek do jejich sekce na stránkách Rybářských potřeb Milan o kaprařině. Rád se tedy s vámi podělím o zážitky z mé víkendové výpravy za pěkným lyscem, který ve mě naplno „roztočil kolotoč pocitů“ a já věděl, že propadám lovu kaprů.
Byl jsem domluvený se starším kamarádem na víkendové chytání na svazové vodě a to od pátku do neděle. Zkrátka jak říkají kapraři, taková prodloužená víkendovka.
Týden v práci se strašně vlekl, ostatně jako vždy když se těším na ryby. V hlavě jsem si plánoval, na co budu chytat a hlavně přemýšlím o tom, jestli bude můj vybraný flek volný, jelikož pojedu na svazovku kde je strašně velký tlak rybářů a to hlavně právě o víkendech.


Pátek se blížil a já už ve čtvrtek po práci plním auto po střechu nutnými věcmi na víkendové rybaření.
Vytoužený pátek je tady! Končím v práci v půl třetí, rychle se převlíknu, usedám do auta a odjíždím. Cestou se ještě zastavuji v obchodě pro něco dobrého na zub a čerstvé pečivo. Po hodince cesty jsem na místě. Jdu se pozdravit z kamarádem a okouknout jak to bere. Po příchodu k vodě zjišťuji to, čeho jsem se obával nejvíc. Místo kde jsem plánoval, že budu chytat, bylo obsazené. Nezbývalo mi nic jiného, než se utábořit na jediné volné místo. Z levé strany chytali tři rybáři i s mým kamarádem, který už tam chytal od středy. Z pravé strany bylo obsazené úplně vše, kam jsem se jen podíval. Přemýšlím, co se dá dělat, zůstávám tedy uprostřed mezi nimi a doufám, že se něco povede chytit. Postavil jsem se brolíčko a připravuji krmení pro kapříky.
Jelikož už delší dobu úspěšně používám boilie od Mikbaits, kterému plně důvěřuji, vsázím na něj i zde. Tentokrát jsem si sebou vzal boilie Liverix, z příchutí Mazaná Škeble, což je boilie z velkou přísadou jater po kterých i tak krásně voní. Na druhý prut dávám můj osvědčený „Krvavý Huňáček“ s příchutí Švestka-Oliheň.
Moc rád používám plovoucí boilie a tak ke každé kuličce ještě přidávám jednu 14mm pop-up z příchutí Ananas NBA, tzv. „na panáčka“. Kde je jedna 20mm kulička na dno+14mm plovoucí. Vždy připevňuji k háčku i PVA punčošku s nadrceným boilie stejné příchuti. PVA se nám krásně rozpustí přímo u naší montáže, což považuji za maximálně atraktivní.


Vše připraveno a šup s tím do vody. Nyní nastává čas na vaření kávy a klábosení s kamarádem. Pátek proběhl v klidu a to bohužel i bez záběru. Je tu sobota, která probíhá ve znamení chytání velkých cejnů, mezi kterými se podařilo i pár pěkných kapříků kolem 60cm, super. Den uběhl jak voda, přichází půlnoc a my vytahujeme pruty a uleháme do svých spacáků. Budík si nařizuji na půl čtvrté ráno, abych do čtyř měl vše připravené a mohl nahazovat, aby bylo vše v souladu s rybářským řádem. Vše je ve vodě, zapínám příposlech a ještě zalézám do spacáku. Kolem šesté ráno mě probouzí zvuk mého příposlechu. Dvakrát zapípal, tak zvedám hlavu a koukám na swinger, který byl přilepený u prutu, ale žádná jízda. Říkám si, že to bude zase cejn. Vylézám ze spacáku a povoluji vlasec z cívky, ale swinger se ihned opět vrací až k prutu. Tak neváhám, zvedám prut a jemně přisekávám. V okamžiku se prut v mých rukách pěkně ohýbá a já si říkám „to asi cejn nebude“.


Bylo to jako bych táhnul nějaký těžší pytel, ale zdolání probíhalo celkem v poklidu. Až blíže u břehu provádí pár výpadů i přes brzdu mého navijáku. Dostal jsem rybu blíže na dohled a v tu chvíli spatřuji krásného lysce. Tep se mi zrychlil nadšením. Hlavou okamžitě probíhá myšlenka „hlavně to nepokazit“. Na poprvé kapra podebírám a vidím krásné tělo vysokého lysce. Jsem nadšen, přesto ho rychle pokládám na podložku, vyndám montáž z tlamy. Kapra polévám vodou a volám na kamaráda, ať mě jde vyfotit. Jelikož je to už postarší rybář, vysvětluji mu, co má kde zmáčknout a nastavit. On se chytá za hlavu a prý ať mě vyfotí nikdo jiný. Ano i takové vtipné scény se v kaprařině dají ještě zažít. Naštěstí přichází rybář, který chytal vpravo kousek vedle mě, že prý slyšel nějaký ruch a tak se šel podívat co se děje. Hned ho žádám, jestli mi neudělá pár fotek, souhlasí. Probíhá focení a již při prvním zvedání kapra z podložky zjišťuji, že se jedná o těžšího kapra, který může být mým, v té době „začátečnickým osobáčkem.“
Po pár rychlých fotkách kapra měřím a vážím. Přikládám metr, 72cm. Teď ještě rychle zvážit. Mezi tím kapra polévám stále vodou. Myslím si, že je víc než důležité se o chycené kapry dobře starat. Jsou to naši kamarádi, kteří nám dopřávají právě ty krásné zážitky, na které pak vzpomínáme. Beru vážící tašku, polevám ji a pokládám kapra do ní. S napětím pozoruji, kde se zastaví ručička mé váhy. Po odečtení vážícího saku jé čistá váha kapra rovných 9kg. Jsem štěstím bez sebe, takto krátká výprava, všude kolem rybáři a přesto můj zatím nejtěžší kapr ze svazovky je tu. Úsměv mám od ucha k uchu. Ještě jedna rychlá fotka a opatrně ho pouštím zpět do svého živlu kam patří.


Sedám si na křesílko a vše si v hlavě znovu přemítám, koukám na fotky krásného kapra. Jsem strašně šťastný, že se mi ho podařilo ulovit i během takového tlaku, který tento víkend na vodě panoval. Někomu se to může zdát „směšné“, devíti kilový kapr a takový článek. Ale právě „o tom to vlastě celé je“. Ta snaha, odhodlání a nadšení z jakékoliv ryby na svazové vodě, která je už pod takovým tlakem rybářů, že kdo nezažil, nedokáže si to ani představit. Díky tomuto tlaku jsou větší ryby čím dál tím více opatrnější a proto je i pro mě osobně tento zážitek úspěchem. Opět si v hlavě přehrávám, jak se to seběhlo. Zabral na panáčka již zmiňovaného boilie Liverix, „Mazaná škeble+popka Ananas.“

Mikbaits mne opět nezklamal. Také si myslím, že mi k tomu velice pomohlo zadní olůvko, tzv. becklead, který po náhozu stáhne vlasec na dno, takže kapra neplaší. Po zbytek dne chytáme ještě pár cejnů a na večer balíme. Jedu spokojeně domů.
Výprava pro mne proběhla naprosto bezvadně. Chytl jsem si krásného a zároveň i mého nejtěžšího kapra, který mne přesvědčil o tom, že jsem zcela propadl lovu kaprů. Kaprařině, která mě naplňuje a zároveň se stává mým životním stylem. Stylem ve znamení „lovu kaprů na svazových vodách.“


Mějte se fajn a Všem poctivým kaprařům přeji hodně úspěchů od vody.

Karel Bílý (parťák PL2Carp)

PS: O tento článek jsem požádal našeho kamaráda Karla, který také jako my zcela propadl tomuto koníčku. Díky Karlosi!

Jan Stíwn Pleško (PL2Carp)

Naposledy změněnoneděle, 29 březen 2015 21:52
Více z této kategorie: Jarní kapraření »

Naše značky rybářských potřeb

Přihlásit

Vytvořit účet