banner for fishing

Záhada malé tůně.

Možná se někomu zdá tento název trošku nadsazený, ale věřte mi jednu takovou tůňku nedaleko Klatov znám. Dřív jsem na zmiňovanou tůň vůbec nejezdil. Jednoho dne mě můj dobrý kamarád Luky (Lukáš Vodička) přesvědčil, jet místo do Žinkov, zkusit tuto krásnou tůň. "Proč ne" řekl jsem si. Chvilku přemýšlím a nakonec vodu trošku podceňuji a beru si krmítka, šrot, rohlíkové boilie na provázku a pár žížal. Prostě "taková ta klasika“. Nicméně v tomto duchu jsem navštívil s Lukášem tůňku asi čtyřikrát a ani jeden z nás tam neudělal záběr. Začíná nám to "vrtat hlavou“ a jelikož v té době neměla tůň velkou návštěvnost, sledujeme a vyptáváme se dalších rybářů. Slýcháme jedno a to samé "jo kluci tady jsou jen malí kapři 45cm i 50cm ale málo" …nebo "no kluci,já tu chytil před týdnem 35tku a jinak nic" a jiný rybáři zas mluvili o utržených záběrech a "tahu jak blázen"......no zkrátka, začalo nám to být divné. Mě to však nedalo a tato tůňka mě začala "víc a víc zajímat". Po pečlivém promyšlení a výběru místa, vyrážím na tůň sám s jasným cílem. Dobře vybrat a připravit své místo pomocí boilie a pelet. Místo, které jsem si vybral vypadalo pro ostatní rybáře zřejmě dost nepřístupné, nepohodlné a proto ho moc nenavštěvovali. Proto jsem zvolil právě toto místo. Klidné, břeh přikrytý nízkými větvemi stromů, rákosí a pozvolně klesající dno až do hloubky. Měl jsem jasno a začal jsem krmit. Poprvé jsem krmil jen zlehka asi půl kila denně po tři dny a čtvrtý den jsem vyrazil k vodě i s pruty. Během 3 hodin jsem udělal jen dva záběry ale jen od malých kaprů. Jeden měl 48cm a druhý 51cm. "Nic moc" říkám si. Sedím na břehu koukám na své místo a říkám si "zkusím krmit víc a něco vymyslím“. Když jsem nanosil všechny věci do auta, vrátil jsem se na své místo a z větví co se tyčili nad vodou jsem natrhal listí a jakési kuličky. Doma jsem vysypal 3kg boilie/20mm a pelet/30mm do kýble. Natrhané listí a kuličky jsem rozmixoval na „kaši“ starým mixérem a smíchal s boostrem stejného typu jako moje boilie. Na kýbl jsem dal víčko a nechal 5dnů v klidu a každý večer jsem to šel do garáže protřepat.

O týden později počasí ideální a předpověď také. Beru kýbl s krmením, kobru a vyrážím na své místo. Připravené krmení 5kg boilí s peletami jsem rozdělil do pěti dnů a šestý den jsem vyrazil k vodě na ostro. Mám nahozeno, sedím v tiché přírodě a užívám si klidu.To co se odehrávalo po první hodině bylo neuvěřitelné, rybáři co mě pozorovali z okolních míst se chodili dívat a nevěřícně kroutili hlavou a když viděli že všechny ulovené kapry vracím zpět do vody, divili se ještě víc. Ale to už je na posouzení každého z nás. Přišla série nádherných záběrů. Kapři brali neuvěřitelně, tahali za sebou těžká olova jak zběsilí a souboje s nimi byly víc než nádherné. Krásné bojovné chvilky, v které jsem tajně doufal. Ten den jsem nachytal 8 krásných kaprů a největší z nich měl 73cm/8.3kg a zbylí kapři nešli pod 62cm! Na takto malý svazový revír, naprostá spokojenost.

Po tomto krásném dnu na tůňce jsem se svěřil i svým blízkým kamarádům, strejdům a spolu s nimi jsme na tomto místě nachytali ještě pár krásných kaprů. Přesto to nebylo tak jednoduché. Místní "větší" kapři mají ještě své velmi důležité tajemství, bez kterého je nelze tak snadno odchytit, ale to už si nechám pro sebe. Ne že bych se s Vámi nechtěl podělit ale i kaprařina má své  "tajemství a souvislosti" a proto nás tolik baví. Je důležité aby každý z nás si našel "to své" a věřil tomu co dělá. Protože tak se získávají ty pravé zkušenosti a zážitky které od toho každý tak "tajně očekává". Není lepší pocit, než vědět "že jsem pro to udělal všechno a zasloužil si to"..........…

Jan Stívn Pleško (PL2 Carp)

Naposledy změněnopondělí, 03 listopad 2014 18:47

Naše značky rybářských potřeb

Přihlásit

Vytvořit účet